Боровци, пъргави, набожни, дружелюбни, режат месото, варят го в два котела – за супа и един по-малък, отделно за дроба.
“Като гарги сме” - смее се Злата, Златка по документи. Навела се е заедно с останалите от селото над парчетата месо. Разкъсват ги. За курбана. Те са на стълбите на малката нова църква в с. Борово. Хълм между хълмовете, това място е близо до Бога, до небето и диша въздух. Там си като конец в ухото на игла. Денят е - Спасоведен или Възнесение Господне. Вярата го свързва с човешкото спасение, а култът с душите на мъртъвците, които за последно присъстват на Земята.
Нямаш фаталистични усещания, дори налудничаво, смътно чувстваш, че животът е вечен. Никой не те разубеждава. Избягал си от панелния си софийски живот, без часовник.
Литургията за освещаване още не е свършила. Барон, кучето на попа, се върти наоколо, а синеокият дядо разказва вече половин час.
Отскоро там са построени 12 параклиса, по имената на апостолите. Белите Божи къщи са от двете страни на правоъгълни степни стълби. В края на стълбите: два угаснали по обяд свещника и каменен кръст. Ако го докоснеш, ток те хваща, казват.
Влязох в параклиса на Свети Яков Алфеев. Името ми не е свързано с никой от дванадесетимата ученици на Исус. Вътре, встрани от кандилото, е закачен лист А 4, с разказ за живота на Яков и датата на почитането му. Датата е 9 октомври. Моята рождена дата е 9 срещу 10 октомври. 00 часа.
Влязох в параклиса случайно…
Сутрин в Борово, Косара лае, аз навън все едно плача, не съм свикнала с високото съдържание на кислород, което вдишвам. Под клепачите ми е мокро. Към пет, още сумрачно, кукуригането на петлите замества алармата на телефона ми. Не знам какво да правя. В никой град не ми се случва от само себе си да изляза от сън в пет. Поляни в дълбочина и друг аромат, аз съм на асфалтовия, единствен път в селото. Изкачвам го по гръбнака до най-горните къщи и плевни. Не чувам звън. Знам, че скоро ще чуя. Сивото магаре до ламаринения покрив те гледа дори, когато ти не го виждаш. Така е, често и с други.
Привечер. Ледено бяло вино. Родопска разядка – нещо като катък с чесън. Пита, ярко жълта, оформена на цветове и кръгли форми, приготвена от едното момче, което помага в къщата на стопаните. Вечеряме. Ям настървено, все едно, че се връщам от зелена ваканция в сандански стол, на военните бази. Опиянението ми е от чист вид. Небето репетира за слънчев утрешен ден – погълнало е милиарди звезди.
1 коментар:
ах, ех, брях
Публикуване на коментар